piątek, 29 września 2023

Międzynarodowy Dzień Królika

Międzynarodowy Dzień Królika obchodziliśmy we wtorek 26 września.

Celem święta jest zwrócenie uwagi na los tych małych futrzaków i zapewnienie im ochrony. Dzień Królika wywodzi się z Anglii, ale szybko zdobył popularność w innych krajach. W Polsce zalążki święta można datować na 2001 rok, kiedy na stronie www.uszata.com pojawiły się pierwsze informacje o tym wydarzeniu, plakaty itp. Na większą skalę inicjatywa ruszyła w 2010 roku za sprawą Stowarzyszenia Pomocy Królikom, już dwa lata później ustalono oficjalną datę obchodów na 26 września.

Króliki mają dość mocną pozycję w showbiznesie. Najsławniejszym jest z pewnością Królik Bugs z serii kreskówek Warner Brothers. Swoje pięć minut sławy miał bohater filmu „Kto wrobił królika Rogera?”. To zwierzę występuje również w kultowych książkach „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne’a oraz „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.  

Obchodząc dzień królika świetliczaki chciały również zwrócić uwagę na dobrostan wszystkich domowych przyjaciół utrwalając ich sylwetki w przepięknych pracach plastycznych 🐰🐱🐶🐟








piątek, 22 września 2023

Zlota polska jesień

Za oknami coraz bardziej jesiennie.. Liście drzew zmieniają kolor, pod nogami widzimy coraz więcej kasztanów i żołędzi, a noce stają się coraz chłodniejsze. A czy wiecie, że..

🍁Rozróżnia się jesień klimatyczną i astronomiczną.  Za jesień klimatyczną przyjmuje się okres w roku następujący po lecie, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 15 a 5 °C. Jesień astronomiczna rozpoczyna się od równonocy jesiennej, która trwa aż do przesilenia zimowego, co na półkuli północnej oznacza okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia.

🍁Jesień jest okresem, w którym rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe. Proces ten rozpoczyna się już pod koniec lata, kiedy większość gatunków drzew zmniejsza poziom aktywności, odprowadzając składniki rezerwowe z liści do pnia i korzeni.  Drzewa liściaste zrzucają liście, które i tak zimą nie mogły by prowadzić fotosyntezy. Materiały zapasowe są odprowadzone, ustaje przewodnictwo wodne, w związku z tym liść obumiera i odpada. To przystosowanie drzew wynika również z faktu, że od października wieją silne wiatry, a brak liści zmniejsza opór wiatru. Liście pozbawione chlorofilu stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, gdyż w wyniku zaniku zielonego barwnika, widoczne staja się inne barwniki: antocyjany, dające barwę czerwoną, karoteny - barwa pomarańczowa i flawonoidy - barwa żółta.

🍁Jesień to pora roku kojarzona ze smutkiem i nostalgią, która zawsze inspirowała artystów: poetów, malarzy, twórców muzyki.

O jesieni pisali m.in. Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Marian Hemar, Juliusz Słowacki. Antonio Vivaldi stworzył cykl concerti grossi "Cztery pory roku", z których trzeci nosi nazwę "Jesień" i przedstawia muzycznie opadanie liści, zawieję i słotę późnojesienną.
 
🍂🍂Zobaczcie jak jesień powitały świetliczaki z klas 1a, 1d, 2c, 3a, 3b, 3c, 3d oraz klas 4🍂🍂
 








 






 




 

piątek, 15 września 2023

Dzień Kropki

W piątek 15 września świetliczaki obchodziły Dzień Kropki.🟢🟡🟣 

Czy wiecie co to za święto?

Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: "Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie." I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę.  Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspiracji, a Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie.

Zobaczcie jakie piękne kropkowe prace stworzyły świetliczaki z 3B i 3C 🤩💕







czwartek, 14 września 2023

Bezpieczna droga do szkoły



 Każdy świetliczak wie, że bezpieczeństwo to sprawa najważniejsza.

Przypominamy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze:

1. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych (na pasach) zawsze na zielonym świetle.

2. Jeśli chcesz przejść przez jezdnię w miejscu, gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej zatrzymaj się, rozejrzyj w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo i gdy nie ma zagrożenia wejdź na jezdnię.

3. Noś odblaski - jesteś widoczny, jesteś bezpieczny.

4. Nie przechodź na skróty.

5. Unikaj chodzenia, biegania blisko krawędzi chodnika.

6. Odłóż korzystanie z gadżetów (telefonów, zegarków itp.) na później, żeby nie rozpraszały twojej uwagi.

7. Naucz się rozpoznawać znaki drogowe.

Z ostatnim punktem pomagają świetliczaki z 3B i 3C, które przygotowały gazetkę w szatni. Zapraszamy do oglądania 😊






wtorek, 12 września 2023

Pierwszy tydzień szkoły

 Tydzień szkoły za nami, wakacje to już tylko wspomnienia.. Świetliczaki z klas 1a i 1b postanowiły zachować te cenne wspomnienia na dłużej w pięknych pracach plastycznych 🏖🏕🏝











piątek, 8 września 2023

Dzień dobrych wiadomości

 Czy lubicie otrzymywać dobre wiadomości? A kto by nie lubił!

Z tej okazji w dniu 8 września obchodzimy Dzień Dobrych Wiadomości. Celem tego wydarzenia jest dążenie do zmieniania codzienności w bardziej przyjazną człowiekowi i kreowanie obrazu polskiego społeczeństwa jako ludzi życzliwych i twórczych. 😍

Prawda, że brzmi wspaniale? Zachęcamy do udziału w obchodach razem ze świetliczakami z klasy 3D i 3E. 😁


wtorek, 5 września 2023

Witamy w nowym roku szkolnym

 Nauczyciele świetlicy serdecznie witają wszystkie świetliczaki i ich rodziców w nowym roku szkolnym. 😊 

Życzymy wam wspaniałych kolegów, dużo zapału do nauki i energii do uczestnictwa w ekscytujących zajęciach świetlicowych. Do zobaczenia na świetlicy. ❤️