środa, 29 listopada 2023

Andrzejki

 Z końcem listopada obchodzimy Andrzejki. Jest to święto, które od wieków gości w naszej tradycji. Dla niektórych jest to okazja do ostatnich hucznych zabaw przed adwentem, a dla innych prawdziwa szansa, by poznać swoją przyszłość, ponieważ Andrzejki to wieczór wróżb. Bezpośrednie źródło Andrzejek w naszej kulturze nie jest znane. Pierwsze wzmianki o tym święcie znajdziemy już w tekstach z XVI w. Do najpopularniejszych wróżb andrzejkowych należą: wróżenie z wosku, układanie butów, rzut monetą do miski.

Zobaczcie jak andrzejkowo bawiły się świetliczaki 🪄🔮🧙‍♀️🧙‍♂️









 


Jesienny konkurs plastyczny klas 3-4

 Wyniki świetlicowego konkursu plastycznego "Kosz Pani Jesieni":

1 miejsce - Zuzanna Myśliwiec 4d, Hanna Ginalska 3c

2 miejsce - Piotr Dobosz 3c, Zofia Drzewek 3b

3 miejsce - Agata Chmielewska 3b, Julka Bachorska 3b, Karol Jakubowski 3b

Gratulujemy!


 


piątek, 24 listopada 2023

Dzień Pluszowego Misia

 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom i dorosłym. Misie podbiły też świat bajek, a do najpopularniejszych należą Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Colargol czy Miś Paddington. 

Świetliczaki nie tylko stworzyły portrety swoich ulubionych misiów, ale uszyły także swoje własne maskotki 





 

poniedziałek, 20 listopada 2023

Dzień Praw Dziecka

 20 listopada to szczególny dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, a z drugiej jest to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.

Świetliczaki z 3c wykonały prace przypominające o jednym z ważniejszych praw - prawie do opieki zdrowotnej.


 

piątek, 17 listopada 2023

Dzień Czarnego Kota

 17 listopada obchodzimy Dzień Czarnego Kota, ustanowiony w 2007 roku przez dwie włoskie organizacje - Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Dlaczego wybrano akurat ten dzień? Ponieważ we Włoszech liczba 17 jest uznawana za wyjątkowo pechową. A jak wiadomo, według przesądów, żadne inne zwierzę nie jest powiązywane z pechem bardziej niż czarny kot. Z powodu tych wierzeń czarne koty nie mają łatwego życia - wśród wielu ludzi budzą strach lub niechęć przez co np. są rzadziej adoptowane. 

Świetliczaki świętując Dzień Czarnego Kota zachęcają Was do porzucenia dawnych przesądów i pokochania wszystkich mruczków niezależnie od koloru futerka 🐈🐈‍⬛



poniedziałek, 13 listopada 2023

Święto Niepodległości

 W ubiegłą sobotę obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Święto to obchodzimy co roku jako upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. 

Z tej okazji świetliczaki zachęcają Was do zapoznania się z pięknym wierszem "Twój dom" Wandy Chotomskiej oraz pięknymi pracami plastycznymi.🤍❤️🇵🇱


"Twój dom" Wanda Chotomska


Jest w każdym naszym słowie, 

a słowa są najproszte - 

chleb, mama, dom gościnny,

i Wisła, i Mazowsze.


I jest w czerwieni maków,

i w białych kwiatach wiśni, 

w piosenkach wszystkich ptaków

i w każdej naszej myśli.


W mazurku chopinowskim,

i w czarnym węglu Śląska,

i tu, gdzie serce mówi, 

że to jest właśnie Polska.




 

piątek, 10 listopada 2023

Dzień Jeża

 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. I choć w listopadzie większość z nich zapada już w sen zimowy, to dobra okazja, by poznać kilka informacji na temat tych zwierzątek 🦔

1. Jeże pojawiły się na naszej planecie już ponad 60 milionów lat temu!😯

2. Charakterystyczną cechą jeża jest jego kolczasty grzbiet - przeciętny jeż ma aż 5 tysięcy kolców! Ciekawe kto je liczył?🤔

3. W Polsce występują dwa gatunki jeży: europejski (nazywany też zachodnim) i wschodni, który od tego pierwszego różni się białą plamą na piersi.

4. Jeże zapadają w sen zimowy - w Polsce trwa on około pół roku. W tym czasie odżywiają się zmagazynowanym tłuszczem. Jeż szykujący się do snu jesienią może ważyć nawet kilogram, a budzący się wiosną - 300 g.

5. Jeże odżywiają się głównie owadami, dżdżownicami, małymi gryzoniami, jajami ptaków, żabami. Potrafi również polować na węże (również te jadowite! 😱)

Popatrzcie jakie piękne jeże wyczarowały nasze świetliczaki z klas 1a, 1b i 1c!





 

piątek, 3 listopada 2023

Lekcje sztuki - kubizm

 Kubizm to nurt w sztukach plastycznych (głównie malarstwie i rzeźbiarstwie), który rozwinął się we Francji ok. 1907 r. poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji. 

Kubizm stał się popularny i zyskał wielu zwolenników w środowisku artystycznym. Choć często bywa identyfikowany z Picassem, nie można zapominać, że tworzyli go także inni artyści oraz, że sam Picasso nie był wierny kierunkowi przez całe swoje artystyczne życie. Do artystów, którzy wnieśli twórczy wkład w rozwój tego kierunku zaliczani są m.in.: Georges Braque, Juan Gris, Louis Marcoussis, a do najsłynniejszych dzieł zaliczane są 'Panny z Awinionu' Picassa oraz 'Kompozycja z asem treflowym' Braque'a, a także dzieła olimpijskich świetliczaków 😉😁