wtorek, 31 października 2023

Święto Dyni

Święto Dyni to jedno z najbardziej kolorowych, wesołych, ale również zdrowych świąt 😋😁 Jest okazją do wspólnej zabawy pełnej pomarańczowego koloru, smaków, zapachów oraz rozwijających zabaw, które są uwielbiane przez dzieci. Świętujcie razem z olimpijskimi świetliczakami - ubierzcie się na pomarańczowo, udekorujcie pokój dyniową girlandą lub otoczcie się dyniowymi lampionami 🍁🎃












 

piątek, 27 października 2023

Melancholijna Pani Jesień

Wieczorami chłodem wionie

I już jakby krótsze dni,
A w zielonej drzew koronie
Pierwszy listek złotem lśni.

Słonko, chociaż nadal grzeje,
Ale jakby już nie tak,
Chociaż każdy ma nadzieję,
Że wciąż jeszcze lato trwa.

Melancholijna Pani Jesień
Już pierwsze znaki daje nam
I babie lato wiatr gdzieś niesie,
I smętniej w trawie świerszcz już gra.

W calutkim lesie i na łąkach
Powoli się zaczyna ruch,
Do wtóru jeszcze bąk wciąż brzdąka,
Lecz już na niebie gęsi sznur.

A słonko nisko i wciąż niżej,
I coraz cichszy ptaków śpiew;
Pożegnań pora coraz bliżej
Z tymi, co muszą ruszać w rejs.

Wiersz pochodzi z książki "W Karzełkowie Jesień Złota", a przepiękne prace od naszych świetliczaków 😊😍






 

piątek, 20 października 2023

Piramida zdrowego żywienia

 Na świetlicy nie tylko się bawimy, ale również poznajemy ciekawe informacje i nabywamy przydatne umiejętności. W tym tygodniu świetliczaki zapoznawały się z piramidą zdrowego żywienia. 

A czy wy wiecie czym jest piramida zdrowego żywienia? Przeczytajcie i sprawdźcie!

Piramida zdrowego żywienia i i aktywności fizycznej to jak najprostsze i jak najkrótsze ogólne przedstawienie kompleksowej idei żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat życia.

Co znajduje się w piramidzie?

  • Aktywność fizyczna - podstawa piramidy; przypomina o potrzebie ciągłego ruchu, który korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę. Dzieciom i młodzieży zaleca się co najmniej 60 min aktywności dziennie, a dorosłym 30-45 min dziennie.
  • Owoce i warzywa - powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. Należy pamiętać o właściwych proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce.
  • Produkty zbożowe - powinny być składnikiem większości posiłków. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje - pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony.
  • Nabiał (mleko i przetwory mleczne) - źródło łatwo przyswajalnego wapnia.
  • Produkty białkowe (mięso i jego przetwory, ryby, jaja) - powinny być spożywane w dwóch porcjach w ciągu dnia. Nasiona roślin strączkowych i jaja mogą być zamiennikami produktów mięsnych. 
  • Tłuszcze - główne źródło energii.
  • Woda - jest jednym z ważniejszych składników organizmu, stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. Osoby dorosłe powinny wypijać ok. 2 l płynów dziennie, a dzieci i młodzież w wieku szkolnym co najmniej 1,5 l.
Czego należy unikać:
  • Cukier - nadaje smak potrawom i napojom. Można uzupełnić nim produkty z pozostałych grup, ale należy kontrolować jego spożycie ze względu na kaloryczność, co może wpływać na powstawanie otyłości i próchnicy zębów.
  • Sól - zwiększa ryzyko nadciśnienia, a także nowotworu żołądka. Aby zmniejszyć ilość soli należy ograniczać potrawy solone i konserwowane solą oraz dodawanie soli do potraw. Sól można zastąpić np. ziołami.

Świetliczaki stworzyły krótkie grafiki przypominające o najważniejszych zalecanych i niezalecanych produktach 😊







Jesień w klasie 2c

Świetliczaki z klasy 2c prezentują zadowolone buzie i nagrody, które zdobyły w świetlicowym quizie literackim. Jako tło piękna Pani Jesień również autorstwa klasy 2c.

Szczęśliwym zwycięzcom gratulujemy!




poniedziałek, 16 października 2023

Sposób na nudę - masa plastyczna slime

 Lubicie masy plastyczne? Jeśli tak to świetliczaki mają dla Was przepis na masę plastyczną slime 😁😁😁

Przepis:

-9 łyżek kleju przezroczystego

-4 łyżki wody

-4 łyżki płynu do soczewek kontaktowych

-odrobina sody oczyszczonej

-barwniki i dodatki według chęci 

Wymieszajcie klej z wodą, a następnie dolejcie płyn do soczewek. Po wymieszaniu płynnych składników stopniowo dodawajcie sodę (po szczypcie) cały czas mieszając aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Na sam koniec dodajcie barwnik i dodatki (lub nie, jeśli nie chcecie 😊). Gotowe 😍

A za inspirację niech posłużą świetliczakowe glutki:







piątek, 13 października 2023

Dzień Komisji Edukacji Narodowej



Świetliczaki składają wszystkim nauczycielom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. 

Dużo szczęścia, satysfakcji z wykonywanej pracy, zdrowia oraz samych wzorowych uczniów.

Wszystkiego dobrego!



poniedziałek, 9 października 2023

Dzień znaczka pocztowego

9 października obchodzimy Światowy Dzień Znaczka Pocztowego oraz Światowy Dzień Poczty. Mimo, że święto Poczty Polskiej przypada dopiero za kilka dni, to dziś polscy pocztowcy świętują jako członkowie światowej rodziny pocztowej.

Znaczek pocztowy to podstawowy środek uiszczania opłat za usługi pocztowe. Jego historia sięga roku 1840, kiedy to dzięki nauczycielowi i urzędnikowi poczty królewskiej Wielkiej Brytanii Rowlandowi Hill'owi wprowadzono do obiegu pierwszy znaczek pocztowy tzw. Black Penny o wartości 1 pensa z wizerunkiem młodej królowej Wiktorii. Było to zdarzenie epokowe do tego stopnia, że wkrótce inne kraje wprowadziły znaczek jako dowód wniesienia opłaty za usługi przewozu i doręczenia korespondencji. 

Dzisiaj obchodzimy również Światowy Dzień Poczty ustanowiony 9 października 1969 roku dla upamiętnienia podpisania Traktatu Berneńskiego powołującego Światowy Związek Pocztowy. Pocztowcy w Polsce obchodzą swoje święto 18 października na pamiątkę ustanowienia pierwszego połączenia pocztowego przez króla Zygmunta II Augusta w 1558 roku.

A z okazji tego święta świetliczaki wykonały piękne prace plastyczne:







piątek, 6 października 2023

Łamigłówki mądrej sówki

Świetliczaki się nie nudzą! Rozwiązujemy łamigłówki, rozwijamy zainteresowania i zawsze tworzymy ciekawe prace. Olimpijskim świetliczakom jesień niestraszna! 🍁🥰