piątek, 20 października 2023

Piramida zdrowego żywienia

 Na świetlicy nie tylko się bawimy, ale również poznajemy ciekawe informacje i nabywamy przydatne umiejętności. W tym tygodniu świetliczaki zapoznawały się z piramidą zdrowego żywienia. 

A czy wy wiecie czym jest piramida zdrowego żywienia? Przeczytajcie i sprawdźcie!

Piramida zdrowego żywienia i i aktywności fizycznej to jak najprostsze i jak najkrótsze ogólne przedstawienie kompleksowej idei żywienia, której realizacja daje szansę na zdrowe długie życie oraz zachowanie sprawności intelektualnej i fizycznej do późnych lat życia.

Co znajduje się w piramidzie?

  • Aktywność fizyczna - podstawa piramidy; przypomina o potrzebie ciągłego ruchu, który korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz prawidłową sylwetkę. Dzieciom i młodzieży zaleca się co najmniej 60 min aktywności dziennie, a dorosłym 30-45 min dziennie.
  • Owoce i warzywa - powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jemy. Należy pamiętać o właściwych proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce.
  • Produkty zbożowe - powinny być składnikiem większości posiłków. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje - pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony.
  • Nabiał (mleko i przetwory mleczne) - źródło łatwo przyswajalnego wapnia.
  • Produkty białkowe (mięso i jego przetwory, ryby, jaja) - powinny być spożywane w dwóch porcjach w ciągu dnia. Nasiona roślin strączkowych i jaja mogą być zamiennikami produktów mięsnych. 
  • Tłuszcze - główne źródło energii.
  • Woda - jest jednym z ważniejszych składników organizmu, stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. Osoby dorosłe powinny wypijać ok. 2 l płynów dziennie, a dzieci i młodzież w wieku szkolnym co najmniej 1,5 l.
Czego należy unikać:
  • Cukier - nadaje smak potrawom i napojom. Można uzupełnić nim produkty z pozostałych grup, ale należy kontrolować jego spożycie ze względu na kaloryczność, co może wpływać na powstawanie otyłości i próchnicy zębów.
  • Sól - zwiększa ryzyko nadciśnienia, a także nowotworu żołądka. Aby zmniejszyć ilość soli należy ograniczać potrawy solone i konserwowane solą oraz dodawanie soli do potraw. Sól można zastąpić np. ziołami.

Świetliczaki stworzyły krótkie grafiki przypominające o najważniejszych zalecanych i niezalecanych produktach 😊







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.